piątek, 10 kwietnia 2015

Co na rozstępy?

Drastyczne wahania wagi, ciąża, okres dojrzewania i związany z nim intensywny wzrost – wszystkie tego typu gwałtowne przemiany, związane ze zmianą rozmiarów ciała i rozciąganiem skóry, stwarzają ryzyko pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych – rozstępów. Na problem ten narzekają najczęściej kobiety, które w wyniku ciąży i karmienia nabawiają się rozstępów na brzuchu i piersiach.


Te czerwone lub purpurowe, z czasem zmieniające kolor na biały, podłużne pręgi mogą pojawić się także u osób uprawiających sporty siłowe – wówczas umiejscawiają się na ramionach, klatce piersiowej czy po wewnętrznej stronie ud. Podatność na występowanie tych zmian może mieć charakter genetyczny.

Niestety walka z rozstępami nie należy do łatwych. Znaczenie ma przede wszystkim profilaktyka, którą warto wdrożyć już w początkowym okresie ciąży czy odchudzania. Odpowiednia pielęgnacja mająca zapobiegać rozstępom sprzyjać ma dogłębnemu nawilżeniu oraz zwiększeniu syntezy kolagenu i elastyny w tkankach. W efekcie struktura skóry staje się mocniejsza, bardziej zwarta i elastyczna, a przez to mniej podatna na powstawanie szpecących zmian.

1 komentarz:

  1. Z cellulitem walczy z reguły każda kobieta. Kilka fajnych porad znalazłam na http://tolpa.pl/porady/cialo/cellulit. Im wcześniej się tym tematem zainteresujemy, tym lepiej :)

    OdpowiedzUsuń