czwartek, 31 sierpnia 2017

Co jeść żeby poprawić pamięć i koncentrację?

Co jeść żeby poprawić pamięć i koncentrację
„Jesteś tym, co jesz” - od dawna już wiadomo, że istnieje ścisły związek między dostarczanymi składnikami odżywczymi a zdolnościami umysłowymi człowieka. Sposób, w jaki się odżywiamy ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i jego sprawność intelektualną. 


Jak się odżywiać, by poprawić swoją pamięć i zwiększyć koncentrację? Które produkty pozytywnie wpływają na działanie naszego najważniejszego organu?

Idealna dieta dla mózgu

Najważniejsze jest regularne dostarczanie paliwa w postaci energii pochodzące z posiłków. Komórki mózgowe nie magazynują składników odżywczych, w związku z tym sami musimy pamiętać, by uzupełniać energię. Głodówki więc nie będą służyły naszemu umysłowi. Nieregularne posiłki i niewystarczające porcje przyczyniają się do częstego bólu głowy, znużenia i problemów z koncentracją. Odpowiednia dieta dla mózgu powinna składać się przede wszystkim z węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Wydajnie pracujący mózg poprawi nie tylko koncentrację i pamięć, lecz także nasze samopoczucie i produktywność.

Co jeść, by mózg dobrze pracował?

Pewne produkty spożywcze sprawiają, że spada nasze samopoczucie, czujemy się ociężali i ciężko nam skupić się na pracy. Mocno przetworzone dania gotowe, słodkie napoje gazowane pełne chemii czy jedzenie typu fast food z pewnością nie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu. Są też takie składniki, dzięki którym pracujemy lepiej i wydajniej, a energii wystarcza nam na długo. Poniżej prezentujemy listę substancji, dzięki którym poprawisz swoje zdolności umysłowe.

Antyoksydanty

Opóźniają procesy starzenia, pozytywnie wpływają na pamięć i chronią przed demencją starczą. Usuwają z organizmu wolne rodniki i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Antyoksydanty bronią organizm przed stresem oksydacyjnym, który przyczynia się m.in. do udarów mózgu i nowotworów. Znajdziesz je w owocach jagodowych, cytrusowych, brokułach, morelach czy w szpinaku.

Tłuszcze nienasycone

Chronią neurony i przyspieszają przewodzenie impulsów. Można je podzielić na kwasy Omega-3 i Omega-6. Ich niedobór może prowadzić do depresji i choroby Alzcheimera. Podejrzewa się również, że ich brak wpływa na występowanie ADHD. Najlepszymi źródłami tłuszczów nienasyconych są tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznika oraz nasiona lnu.

Witamina B

Niedobory witaminy B skutkują problemami z pamięcią i mogą przyczynić się do rozwoju demencji starczej. Jej deficyt w organizmie powoduje osłabienie pamięci, problemy z koncentracją i kojarzeniem. Witaminę B można znaleźć w jogurtach naturalnych, roślinach strączkowych, kaszy gryczanej, tuńczyku lub mięsie indyka.

Magnez

Niedobór tego minerału powoduje rozdrażnienie i problemy ze stresem. Magnez stabilizuje pracę układu nerwowego, a także usprawnia pracę szarych komórek i chroni mózg przed metalami ciężkimi. Suszone owoce, migdały i orzechy są świetnym źródłem tego pierwiastka.

Kwas foliowy


Pobudza wzrost komórek nerwowych i obniża ryzyko wystąpienia chorób wieku późnego. Zwiększa również produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu dobrze wpływa na pracę mózgu. Kwas foliowy jest składnikiem szpinaku, fasoli, jaj oraz ziaren zbóż.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz